Tulák 37

DONNÉES GÉNÉRALES
Année du premier vol
(ou de design, si seul projet)
1935
Pays Tchécoslovaquie
Designer(s) --
Premier constructeur
Type d'appareil Planeur
Fonction Performance

SPÉCIFICATIONS TECHNIQUES
Envergure 16 m
Longueur 6.6 m
Hauteur--
Allongement16
Surface alaire16 m2
Profil aileGöttingen 549
Masse à vide195 kg
Masse maxi280 kg
Charge alaire17.5 kg/m2
Vitesse mini--
Vitesse maxi--
Finesse maxi
Taux de chute mini--
Nb sièges1
Structure--

[photo Elsnic, via Československé větroně]
[Československé větroně]

AUTRES INFORMATIONS

Constructeur(s)
ConstructeurConstruits
--
Nombre total de constructions--
Infos techniquesAiles en mouette. Avec grands volets comme freins.
Histoire résuméeVětroň »Tulák«,
konstrukce Pitrmana a Pešty, byl postaven v dílnách plachtařského odboru MLL v Praze. Větroň je neobyčejně obratný a citlivý na kormidla. S typem »VSB-35« se může rovnat zahraničním konstrukcím.
Řešen je jako samonosný středokřídlý jednoplošník s vejčitým trupem. Jednonosníková křídla s pomocným zadním nosníkem jsou uchycena k trupu ve třech bodech masivními závěsy z chrommolybdenu na průběžném kování trupu. Vlastní uchycení je provedeno kuželovými čepy, které se zatáhnou do expansních vložek a zamezí zcela vůli mezi čepy a kováním. Křídlo s profilem Gö 549 má ve střední části až k lomu obdélníkový tvar, pak se zužuje ve tvaru lichoběžníka. Žebra jsou navlečena na nosník, v přední části jsou mezi ně vložena mezižebra. Po hlavní nosník je křídlo potaženo překližkou s odstupňovanou tloušťkou. Stejným způsobem jsou provedena kormidla a křidélka. Zadní část spodní strany křídla je opatřena Schrenkovými klapkami ke zmenšení přistávací rychlosti na terénech se špatným povrchem. Trup vejčitého průřezu je celý proveden ze dřeva, potažen překližkou a plynulými přechody přechází do křídla a kormidel. Kryt je snadno odhoditelný a jeho vršek tvoří kabinka z trubkových rámečků, pokrytých průhlednou hmotou.
Padáková krabice za pilotovými zády je zhotovena z plechu a dá se odklopit, čímž se umožní přístup do malého zavazadlového prostoru. Přístroje jsou pružně uchyceny v palubní desce, barograf je umístěn v pružných závěsech za pilotovou hlavou. Výškové kormidlo je samonosné, nemá tlumicí plochu a nasazuje se na silnou ocelovou trubku, která je otočně uložena na kuličkových ložiskách. Směrové kormidlo je rovněž jako výškové částečně aerodynamicky vyváženo. Rozpětí větroně je 16 m, plocha 16 m2, zatížení 17,5 kg/m2, váha prázdného větroně 195 kg, klouzavý poměr 1:23, klesavost 70 cm/sec při optimální rychlosti 65 km/hod. Tento větroň byl seriově vyráběn v továrně Letov. Jeho nevýhodou byla poměrně složitá stavba, která vedla k vyřazení větroně i při menší havarii, jak se stalo při závodech na Rhönu.
Liens personnalités Pas de personnalité associée.
Compléments docs

SOURCES DOCUMENTAIRES

Liens WEBSite : UIUC Applied Aerodynamics Group . Göttingen 549 airfoil. (2010-02-01)
Site : UIUC Applied Aerodynamics Group . Göttingen 549 fichier DAT. (2010-02-01)
Site : Československé větroně . Note + specs. (2011-02-05 CL)
LivresSailplanes 1920-1945
par SIMONS, Martin (2001) [p. 184. ].

MODÈLES RÉDUITS

      Plan Jindra Stejskal
Fiche n° 1552 [Dernière mise à jour : 2009-11-22]